دانلود آیین نامه بتن ایران (آبا) – تجدید نظر دوم | آخرین ویرایش 1402

آیین-نامه-بتن-آبا

آیین نامه بتن ایران (آبا) ابتدا به صورت مجموعه ای از دستورالعمل های اجرایی کارهای بتنی در سال 1351 تحت شماره‌های 1-18 الی 5-18 به همت دفتر فنی سازمان برنامه و بودجه تهیه و تدوین شد و به صورت استانداردهای ملی در موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی وقت به ثبت رسید. در این مجموعه ضوابطی برای تحلیل و طراحی سازه‌های بتنی ارائه نشده و تدوین آن به بعد موکول شده بود. آیین نامه‌ای که تحلیل و طراحی سازه‌ها را پوشش دهد و راهنمایی برای مهندسین باشد در دهه 70 توسط دفتر فنی سازمان برنامه و بودجه در دستور کار قرار گرفت و برای انجام آن از عده‌ای از اساتید دانشگاه‌ها و دستاندرکاران طراحی اینگونه سازه‌ها دعوت بعمل آورده شد. نتیجه کار این گروه، سرانجام در سال 1372 به صورت نشریه شماره 320 سازمان برنامه و بودجه منتشر و طی مراحل قانونی ابلاغ گردید و در سال 1379 تجدیدنظر شد.

آیین نامه بتن ایران ویرایش جدید

پس از ابلاغ تجدید نظر دوم مجموعه دو جلدی آیین‌نامه بتن ایران (آبا) در خرداد ماه سال 1400 و لزوم اجرای آن از ابتدای سال 1401، دبیرخانه دائمی آبا نسبت به اخذ بازخورد جامعه مهندسی و كاربران این مجموعه اقدام نمود و پس از برگزاری جلسات متعدد كمیته هماهنگی نسبت اعمال برخی اصلاحات در قالب ویرایش حاضر اقدام نمود.

در این ویرایش ضمن اعمال برخی اصلاحات فنی، تعدادی نكات ویرایشی و املایی نیز اصلاح شده است. تمامی تغییرات در متن با گذاشتن خطی در كنار پاراگراف مربوط و همچنین درج تاریخ زمان اعمال اصلاحات مشخص شده است، ولی با وجود تلاش، دقت و وقت فراوانی كه برای تهیه این مجموعه صرف شده است، این مجموعه مصون از وجود اشكال و ابهام نیست. بنابراین در راستای تكمیل و پربار شدن این آیین‌نامه، از كاربران محترم درخواست می‌شود موارد اصلاحی را به دبیرخانه آیین‌نامه بتن ایران (oba.bhrc.ac.ir)  ارسال كنند.

كارشناسان پیشنهادهای دریافت شده را بررسی نموده و در صورت نیاز، با همفكری نمایندگان جامعه فنی كشور و كارشناسان مجرب این حوزه، نسبت به تهیه متن اصلاحی، اقدام و از طریق پایگاه اطلاع رسانی نظام فنی و اجرایی كشور(Nezamfanni.ir)  برای بهره‌برداری عموم اعلام خواهد شد. به همین منظور و برای تسهیل در پیدا كردن آخرین ضوابط ابلاغی معتبر، در بالای صفحات تاریخ تدوین مطالب آن صفحه درج شده است كه در صورت هرگونه تغییر در مطالب هر یك از صفحات، تاریخ آن نیز اصلاح خواهد شد. از این‌رو همواره مطالب صفحات، دارای تاریخ جدید و معتبر خواهد بود.

دانلود آخرین نسخه آیین نامه بتن ایران آبا + نرم افزار و کتاب الکترونیکی

ردیفنامنوع فایللینک دانلود
1آيين‌نامه بتن ايران (آبا)- تجديد نظر دوم – جلد اول – تحليل و طراحی – ضابطه شماره 1-120 (ویرایش 1402/05/25)PDFدانلود
2آيين‌نامه بتن ايران (آبا)- تجديد نظر دوم – جلد دوم – مصالح و اجرا – ضابطه شماره 2-120 (ویرایش 1402/05/25)PDFدانلود
3آیین نامه بتن ایران (تجدید نظر دوم ) واژه‌نامه بتن ضابطه شماره : 120-3PDFدانلود
4کتاب الکترونیک جلد اولApplicationدانلود
5کتاب الکترونیک جلد دومApplicationدانلود
6نرم افزار محاسباتی طرح مخلوط بتنApplicationدانلود
7نرم افزار کنترل کیفیت بتنXLSMدانلود

آیین نامه بتن ایران (تجدید نظر دوم ) جلد اول

جلد اول آیین نامه بتن ایران در 25 فصل تدوین شده که به مسائل تحلیل و طراحی در سازه‌های بتن آرمه پرداخته است. در این جلد به مسائل مختلفی همچون مشخصات مکانیکی بتن و آرماتورها،سیستم‌های سازه‌ای و تحلیل آن‌ها،دال‌های یک طرفه و دو طرفه، تیرها، ستون‌ها، فونداسیون، مسائل مربوط به مهار بتن و هر آنچه در حوزه تحلیل و طراحی ساختمان‌های بتنی باید بدانید، پرداخته شده است. برای این آیین نامه نسخه‌ی الکترونیکی آن نیز ارائه شده است که قابلیت جستجو در متن آیین نامه را ممکن می‌سازد.

دانلود جلد اول آیین نامه بتن ایران 1402

دانلود نسخه‌‌ی الکترونیکی جلد اول + قابلیت جستجو در متن

آیین نامه بتن ایران (تجدید نظر دوم ) جلد دوم

جلد دوم آیین نامه بتن ایران در 11 فصل تدوین شده که به مسائل مربوط به مصالح و اجرا در سازه‌های بتنی پرداخته است. در این جلد به مسائل مربوط به مصالح بتن و آرماتورها، مبانی طرح اختلاط بتن، تولید بتن، دوام بتن، عمل آوری بتن، الزامات بتن ریزی در هوای سرد و گرم،قالب‌بندی، ارزیابی بتن و انواع بتن‌های ویژه، پرداخته شده است.برای این آیین نامه نسخه‌ی الکترونیکی آن نیز ارائه شده است که قابلیت جستجو در متن آیین نامه را ممکن می‌سازد.

دانلود جلد دوم آیین نامه بتن ایران 1402

دانلود نسخه الکترونیکی جلد دوم + قابلیت جستجو در متن

آیین نامه بتن ایران (تجدید نظر دوم ) واژه‌نامه بتن

این واژه نامه که در آن کلمات تخصصی مربوط به بتن به صورت فارسی به انگلیسی و انگلیسی به فارسی آورده شده، کار جدیدی است که بسیار میتواند به محققان در زمینه‌ی بتن کمک کند. در این واژه نامه بیش 2500 کلمه تخصصی در حوزه‌ی بتن قابل مشاهده می‌باشد.

دانلود واژه نامه بتن 1400

نرم افزار محاسباتی روش ملی طرح مخلوط بتن ویرایش 1400

این نرم‌افزار جهت تسهیل و تسریع در ارائه طرح مخلوط اولیه بتن و بر اساس آیین نامه جدید آبا و آخرین نسخه‌ی استاندارد 6044 تهيه شده است. روند کلی ارائه طرح مخلوط بتن در نرم‌افزار منطبق بر ويرايش سوم روش ملي طرح مخلوط بتن و روش تعيين انحراف معيار و مقاومت فشاري متوسط (هدف) براي طرح مخلوط بتن، بر مبنای تجديد نظر دوم آيين نامه بتن ايران در نظر گرفته شده است.
مانند هر نرم‌افزار فنی و مهندسی دیگر، استفاده از این نرم‌افزار نیز مستلزم تسلط و اشراف کامل بر مبانی علمی و فنی روش حل مسئله بوده و بنابراين انتظار مي‌رود که كاربران اين نرم افزار از اطلاعات و دانش كافي در زمينه مباني طرح مخلوط و تكنولوژي بتن برخوردار بوده و همچنين آشنايي و احاطه لازم در زمينه استفاده از روش ملي طرح مخلوط بتن را دارا باشند.
در طراحی و پیاده سازی نرم‌افزار سعی شده تا ضمن حفظ انطباق روند کار با روش ملي طرح مخلوط بتن، حداکثر سهولت در ورود و اصلاح اطلاعات ایجاد گردد بگونه‌ای که در هر مرحله از ورود اطلاعات يا حل مسئله، مي‌توان براي تغيير پارامترهاي قبلي به راحتي به كاربرگ مربوط مراجعه کرد ‌و با تغيير يا اصلاح اطلاعات ورودي‌، كليه محاسبات به‌روز خواهند شد. همچنین در هر مرحله از محاسبات کاربر می‌تواند مقادیر نتایج محاسبه شده را جهت ادامه محاسبه تایید کرده و یا با وارد کردن مقادیر جدید به عنوان مقادیر انتخاب شده، محاسبات را با این مقادیر ادامه دهد.در ارائه نتایج نیز سعی شده تا حد ممکن با ارائه کلیه جزئیات محاسبات، مقادیر محاسبه شده، مقادیر انتخاب شده، پیام‌های اخطار و نتایج در گزارش‌های خروجی امکان پیگیری کامل روند محاسبات فراهم گردد. مجموعه اين قابليت‌ها ضمن افزايش سرعت و كمك به تصميم‌گيري بهتر، جنبه ‌آموزشي بسيار خوبي براي كاربران جديد و يا دانشجويان فراهم مي‌نمايد.
جهت ایجاد سهولت در استفاده از نرم‌افزار، این برنامه به صورت یک فایل اجرائی منفرد ارائه می‌شود و به دلیل عدم نیاز به نصب، به راحتی توسط فلش درایو قابل انتقال و اجرا است.
نرم افزار طرح مخلوط ملی ویرایش 1400
نرم افزار طرح مخلوط ملی ویرایش 1400

نرم افزار کنترل کیفیت بتن

این نرم افزاردر سال 1400 به سفارش نظام فنی و اجرایی كشور (سازمان برنامه و بودجه) و توسط مرکز تحقیقات راه، ‌مسکن و شهرسازی تهیه شده است.

نرم افزار کنترل کیفی نتایج مقاومت فشاری بتن با استفاده از روش نمودارهای آماری
نرم افزار کنترل کیفی نتایج مقاومت فشاری بتن با استفاده از روش نمودارهای آماری

این نرم افزار به دو روش نمودار SHEWART و نمودار CUSUM امکان کنترل کیفی را فراهم نموده است.

دانلود نرم افزار کنترل کیفیت بتن 1400

4 thoughts on “دانلود آیین نامه بتن ایران (آبا) – تجدید نظر دوم | آخرین ویرایش 1402

 1. Pingback: نرم افزار طرح اختلاط بتن | روش ملی طرح مخلوط بتن مطابق با آبا و استاندارد 6044 - حسین برزگر

 2. شاهین سلطانی says:

  با سلام و وقت بخیر خدمت شما
  بسیار عالی بود.
  یک سوال داشتم
  اگر در هنگام بتن ریزی و در کارگاه بخواهیم افزودنی به بتن وارد کنیم در حالی که این افزودنی در محل اختلاط بتن اضاف نشده باشد، انگاه تکلیف چیست و باید چه چیزی را رعایت کنیم؟

 3. Pingback: ویبره و تراکم بتن: سیر تا پیاز نکات اجرایی - حسین برزگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چت با من در تلگرام