روش یافتن استاندارد محصول: با چه روشی می‌توان به استاندارد محصول دست یافت؟

روش یافتن استاندارد محصول

یکی از سؤالاتی که بسیاری از تولیدکنندگان با آن روبه‌رو هستند، حول این محور است که استاندارد هر محصول چیست و روش یافتن استاندارد محصول چگونه است؟ در این مقاله قصد داریم نحوه استخراج و دانلود استانداردها را در اختیار شما بگذاریم و معتبرترین سایت را جهت دانلود استانداردهای ملی ایران به شما معرفی کنیم. پس تا انتها همراه ما باشید.معتبرترین سایت دانلود و یافتن استاندارد محصول

برای جستجو و بارگیری استاندارد محصول، لازم است وارد سایت سازمان ملی استاندارد ایران شوید.

در این صفحه، در صورتی که شماره استاندارد را داشته باشید، می‌توانید در فیلد شماره استاندارد، شماره را وارد کرده و روی جستجو کلیک کنید. در این صورت، بدون شک استاندارد مطلوب خود را خواهید یافت؛ برای مثال استاندارد شماره 6044 برای بتن آماده است. همان‌طور که در تصویر ذیل می‌بینید با وارد کردن این شماره در قسمت مربوط و کلیک روی تب جستجو، این پنجره نمایش داده می‌شود.

اطلاعات استاندارد در این قسمت نمایش داده می‌شود.
اطلاعات استاندارد در این قسمت نمایش داده می‌شود.

برای دانلود استاندارد محصول، روی لینک مشاهده جزئیات کلیک کنید. در این صورت، وارد صفحه اختصاصی استاندارد خواهید شد و می‌توانید اطلاعات مربوط به استاندارد را به طور کامل مشاهده کنید. این اطلاعات شامل: شماره استاندارد، موضوع استاندارد، سال تصویب استاندارد، رسته یا گروه استاندارد و وضعیت استاندارد است.

برای مثال در تصویر زیر مشاهده می‌کنید در بخش مشاهده جزئیات استاندارد بتن آماده، شماره استاندارد 6044، با موضوع بتن آماده، سال تصویب 1397 نمایش داده شده و رسته آن در بخش ICS شماره‌گذاری شده و وضعیت آن معتبر است. بدین‌ترتیب در صورتی که استانداردی باطل شده باشد، در قسمت مشاهده جزئیات نمایش داده می‌شود.

سال تصویب، رسته و وضعیت استاندارد در این قسمت نمایش داده می‌شود.
سال تصویب، رسته و وضعیت استاندارد در این قسمت نمایش داده می‌شود.

همان‌طور که در تاریخچه ویرایش استاندارد بتن آماده مشاهده می‌کنید، این استاندارد برای آخرین بار سال 1397 ویرایش شده، نسخه قبلی آن برای 1394 است و نسخه قبل‌تر آن برای سال 1388 است.

در صورتی که روی تب دانلود فایل کلیک کنید، وارد pdf استاندارد محصول خواهید شد. در این‌جا هم اطلاعاتی وجود دارد که لازم است درباره آن توضیحاتی ارائه شود.

INSO مخفف iran national standards organization است. در طرفین، شماره استاندارد درج شده و در گوشه سمت چپ بیان شده که این استاندارد از روی استاندارد ASTM C94 نسخه 2017 نوشته شده است.

شماره استاندارد در قسمت چپ نمایش داده می‌شود.
شماره استاندارد در قسمت چپ نمایش داده می‌شود.

در قسمت پیشگفتار منبع و مأخذی که برای تببین استاندارد مورد استفاده قرار گرفته، توضیح داده شده و روی این مسأله تأکید شده که ASTM C94 نسخه 2017 منبع است.

در این بخش، منبع و مأخذی که برای تببین استاندارد مورد استفاده قرار گرفته، بیان می‌شود.
در این بخش، منبع و مأخذی که برای تببین استاندارد مورد استفاده قرار گرفته، بیان می‌شود.

 متأسفانه در کشور ما بسیاری از استانداردها ترجمه استاندارد انگلیسی است. در واقع کشورهای اروپایی و آمریکایی تحقیقات و آزمون‌های مرتبط با استاندارد هر محصول را انجام داده و در ایران تحقیقات دامنه‌دار آن‌ها ترجمه می‌شود. به امید روزی که مرکز پژوهشی قوی در زمینه استاندارد در ایران پایه‌گذاری شود و تحقیق و انجام آزمایش در حوزه استانداردها را در دستور کار خویش قرار دهد.

همان‌طور که در مقاله «روش یافتن استاندارد محصول» مشاهده کردید در این پنجره با شماره استاندارد، مراحل جستجو و دانلود را ادامه دادیم. حال اگر از شماره استاندارد اطلاعی نداشتید، چه کاری باید انجام داد؟ شما می‌توانید با درج موضوع در فیلد موضوع استاندارد، در مسیر عملیات جستجو و دانلود قرار بگیرید.

موضوع مورد نظر را در فیلد مشخص شده وارد کنید.
موضوع مورد نظر را در فیلد مشخص شده وارد کنید.

برای مثال در صورتی که کلمه «بتن» را در فیلد موضوع بزنید، استانداردی مربوط به سال 64 در رابطه با بتن مشاهده خواهید کرد و می‌توانید بر اساس روشی که گفته شد، آن را بارگیری کنید.

 برای جستجوی دقیق‌تر می‌توانید فیلدهای سال تصویب، ICS (شماره طبقه‌بندی استاندارد بر مبنای استانداردهای بین‌المللی)، رشته و وضعیت را کامل کرده و بر اساس گزینه‌هایی که در اختیار شما قرار گرفته، نتایج را فیلتر کنید.

اما برای جستجوی استانداردها، صفحه دیگری با آدرس اینترنتی ISON.isiri.gov.ir وجود دارد که شیوه جستجو در آن آسان و کاربردی است. با ورود به این صفحه، لازم است روی “جستجوگر منابع و موضوعات پیشنهادی تدوین استانداردهای ملی” کلیک کنید تا به نتایج بهتری دست یابید.

برای جستجوی استانداردها به راحتی می‌توانید از آدرس اینترنتی  ISON.isiri.gov.ir استفاده کنید.
برای جستجوی استانداردها به راحتی می‌توانید از آدرس اینترنتی ISON.isiri.gov.ir استفاده کنید.

با کلیک روی این لینک وارد صفحه دیگری خواهید شد. در این صفحه در فیلد منابع فارسی، برای مثال کلمه «بتن» را تایپ کنید و تب جستجو را کلیک نمایید.

 در فیلد منابع فارسی، کلمه دلخواه خود را جستجو کنید.
در فیلد منابع فارسی، کلمه دلخواه خود را جستجو کنید.

بدین‌ترتیب در قسمت نتایج جستجو، منابع، عنوان فارسی و عنوان لاتین بیان می‌شود و حتی با عنوان لاتین می‌توانید جستجوی کامل‌تری داشته باشید. البته به خاطر داشته باشید در صفحه نتایج به دست آمده، صرفاً امکان جستجوی استاندارد را خواهید داشت و نمی‌توانید استاندارد را بارگیری کنید. برای بارگیری استاندارد، لازم است به صفحه‌ای که نشانی اینترنتی آن در ابتدای مقاله ذکر شد، وارد شده و شماره استاندارد را در فیلد مخصوص درج کرده و در نهایت آن را بارگیری کنید.

بسیاری اوقات استاندارد انگلیسی محصول را جستجو می‌کنید و به دنبال این موضوع هستید که آیا این استاندارد ترجمه شده یا خیر. در این مواقع به راحتی می‌توانید استاندارد را در قسمت منبع وارد کرده و روی تب جستجو کلیک کنید.

جهت اطلاع از ترجمه استاندارد، عنوان استاندارد را در قسمت منبع وارد کنید.
جهت اطلاع از ترجمه استاندارد، عنوان استاندارد را در قسمت منبع وارد کنید.

در این صورت در نتایج جستجو خواهید دید وضعیت استاندارد مورد نظرتان چگونه است. برای مثال در صورتی که استاندارد ASTM C39 را جستجو کنید، در قسمت وضعیت نتایج خواهید دید فارسی شده یا در دست تدوین است. این استاندارد در دست تدوین است و عنوان فارسی قابل جستجوی آن، «روش آزمون استاندارد تعیین مقاومت فشاری با آزمونه‌های استوانه‌ای بتن» است.

بنابراین دو روش کلی برای جستجوی استاندارد وجود دارد؛ روش اول اینکه در نشانی اینترنتی مذکور، شماره یا عنوان استاندارد محصول را درج کنید و روش دوم اینکه در جستجوگر گوگل، استاندارد مورد نظرتان را جستجو نمایید.

در صورتی که در جستجوگر گوگل عنوان انگلیسی استاندارد را جستجو کردید، می‌توانید بلافاصله به این صفحه وارد شوید و با درج عنوان انگلیسی و جستجوی آن به متن استاندارد – در صورتی که ترجمه شده باشد – دست یابید. همچنین در صورتی که عبارت فارسی را در گوگل جستجو کرده باشید، می‌توانید با ورود به این صفحه و درج عبارت فارسی آن را بارگیری کنید.

بیشتر بخوانید: دانلود جدیدترین استاندارد سیمان 389

نکته نهایی اینکه استانداردها و آیین‌نامه‌های مختلفی در دنیا وجود دارد که روش‌های دستیابی به آن متفاوت است. در مقاله «روش یافتن استاندارد محصول» تلاش شد روش بارگیری استاندارد ملی ایران بیان شود. امیدواریم با بررسی این مقاله به صورت جزئی، به اطلاعات کلی مورد نظر درباره بارگیری استانداردها و آیین‌نامه‌ها دست یابید. در صورتی که به دنبال روش دیگری برای بارگیری استانداردها و آیین‌نامه‌ها هستید، در بخش نظرات و پیشنهادات با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چت با من در تلگرام