تفاوت بتن آب بند و بتن نم بند چیست؟

تفاوت بتن آب بند و نم بند

مسئله‌ی مهمی که در برخی سازه‌های بتنی مورد اهمیت می‌باشد، کاهش نفوذپذیری بتن است. برای کاهش نفوذپذیری بتن لازم است تفاوت بتن آب بند و بتن نم بند را بدانیم و سپس برای پروژه‌ای که پیش روی ماست تصمیم گیری کنیم. ممکن است پروژه به بتن آب بند نیاز داشته باشد و یا بتن نم بند برای این پروژه مورد نیاز باشد. بعد از انتخاب نوع بتن با توجه به شرایط پروژه، شروع به آب بندی و یا نم بندی بتن می‌نماییم. در این متن تفاوت بتن و افزودنی های آب بند و نم بند را بررسی خواهیم کرد.

تفاوت بتن آب بند و بتن نم بند چیست؟

برای اینکه تفاوت بتن آب بند و نم بند را بدانیم لازم است تعریف افزودنی‌های آب بند و نم بند را با هم مرور کنیم:

 • افزودنی های آب بند کننده بتن (Water proof admixture): این افزودنی ها نفوذ آب را درون بتن کاهش میدهند و از حرکت آب آزاد را در بتن جلوگیری و یا حرکت آب آزاد را محدود می‌کنند.
 • افزودنی های نم بند کننده بتن(Damp proof admixture): این افزودنی ها از خیس شدن (تر شدن) بتن جلوگیری می‌کنند و از حرکت آب در منافذ مویینه جلوگیری می‌کنند.

 

مکانیزم عملکرد افزودنی های آب بند و افزودنی های نم بند

 • روش عملکرد افزودنی های آب بند کننده بتن: این افزودنی ها از 2 طریق باعث آب بندی بتن می‌گردد:
  1. نوع خاصی از این نوع افزودنی ها هستند که با پر کردن و یا کوچک کردن منافذ مویینه جلوگیری می‌کنند. دوده‌ی سیلیسی جزو افزودنی های آب بند کننده بتن به شمار می‌رود که با این مکانیزم باعث آب بندی بتن می‌گردد.
  2. نوع دیگری از افزودنی های آب بند کننده بتن، با مسدود کردن منافذ باعث آب بندی بتن می‌شوند. چسب بتن و سایر رزین های پلیمری که داخل بتن و در مرحله‌ی تولید بتن به آن اضافه می‌گردد جزو این دسته از افزودنی های آب بند کننده به حساب می‌آیند.
 • روش عملکرد افزودنی های نم بند کننده بتن: این افزودنی روی سطح بتن عمل می‌کنند. به عنوان مثال با چرب کردن سطح بتن، از نفوذ مویینه آب توسط بتن جلوگیری می‌گردد و بتن اصلا خیس نمی‌شود.

کاربرد بتن آب بند و بتن نم بند کجاست؟

 • کاربرد بتن آب بند: به طور کلی هرجایی که فشار هیدرواستاتیکی آب وجود داشته باشد، باید از بتن آب بند استفاده شود. به عنوان مثال در سدسازی، پل سازی، مخازن بتنی آب، تونل سازی، استخر و … باید از بتن آب بند استفاده کرد.
بتن آب بند در سد سازی
بتن آب بند در سد سازی
 • کاربرد بتن نم بند: به طور کلی در پروژه هایی که فشار هیدرواستاتیکی نداریم و صرفا تر شدن بتن برای ما حائز اهمیت می‌باشد (مثلا جلوگیری از شوره زدگی نما)، باید از بتن نم بند و یا افزودنی های نم بنده کننده بتن استفاده گردد.

 

بتن نم بند
بتن نم بند

 

One thought on “تفاوت بتن آب بند و بتن نم بند چیست؟

 1. Pingback: بتن ریزی در هوای بارانی چگونه و تحت چه شرایطی مجاز است؟ - حسین برزگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چت با من در تلگرام